<
>

Boxing schedule

Want to know what fights are on the horizon? Check out the boxing schedule for 2019.

To go directly to a particular month, click the links below:

NOVEMBER | DECEMBER | JANUARY | FEBRUARY


Key dates:

  • Oct. 26: Reno, Nev. -- Shakur Stevenson vs. Joet Gonzalez, 12 rounds, for vacant WBO featherweight title (Watch on ESPN+)

  • Oct. 26: London -- Regis Prograis vs. Josh Taylor, WBA/IBF junior welterweight unification, World Boxing Super Series final (DAZN)

  • Nov. 2: Carson, Calif. -- Miguel Berchelt vs. Jason Sosa, 12 rounds, for Berchelt's WBC junior lightweight title (Watch on ESPN/ESPN Deportes)

  • Nov. 2: Las Vegas -- Sergey Kovalev vs. Canelo Alvarez, 12 rounds, for Kovalev's WBO light heavyweight title (DAZN)

  • Nov. 7: Saitama, Japan -- Naoya Inoue vs. Nonito Donaire, 12 rounds, IBF/WBA bantamweight unification, World Boxing Super Series final (DAZN)

  • Nov. 9: Fresno, Calif. -- Jamel Herring vs. Lamont Roach Jr., 12 rounds, for Herring's WBO junior lightweight title (ESPN+)

  • Nov. 9: Los Angeles -- KSI vs. Logan Paul, 6 rounds, cruiserweights (DAZN)

  • Nov. 23: Las Vegas -- Deontay Wilder vs. Luis Ortiz, rematch, 12 rounds, for Wilder's WBC heavyweight title (Fox PPV)

  • Dec. 7: Diriyah, Saudi Arabia -- Andy Ruiz Jr. vs. Anthony Joshua, rematch, 12 rounds, for Ruiz's IBF/WBO/WBA heavyweight title (DAZN)

  • Dec. 14: New York -- Terence Crawford vs. Egidijus Kavaliauskas, 12 rounds, for Crawford's WBO welterweight title (ESPN/ESPN Deportes)


play
0:46

Stevenson vs. Gonzalez is personal

Tensions are high as Shakur Stevenson and Joet Gonzalez prepare to face off on October 26th, exclusively on ESPN+.

Full schedule:

Oct. 24: New York (UFC Fight Pass)

  • Mykquan Williams vs. Tre'Sean Wiggins, 10 rounds, junior welterweights

  • George Arias vs. Gabriel Hernandez, 8 rounds, heavyweights

  • Jose Roman vs. Fabian Lyimo, 8 rounds, welterweights

  • Tiara Brown vs. Vanessa Bradford, 8 rounds, female junior lightweights

  • Juan Carlos Carrillo vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

  • Melissa St. Vil vs. Dahiana Santana, 6 rounds, female lightweights

  • Jude Franklin vs. Hayron Santiago-Lopez, 6 rounds, junior lightweights

  • Khalid Twaiti vs. Jose Alfredo Flores Chanez, 6 rounds, junior featherweights

  • Ariel Lopez vs. Victor Trejo Garcia, 6 rounds, bantamweights

  • Jose Gonzalez vs. Ramon Contreras, 6 rounds, featherweights

  • Pablo Valdez vs. Jimmy Rosario, 4 rounds, welterweights

Oct. 24: Indio, Calif. (RingTV.com)

  • Title fight: Elwin Soto vs. Edward Heno, 12 rounds, for Soto's WBO junior flyweight title

  • Angel "Tito" Acosta vs. Raymond Tabugon, 10 rounds, flyweights

  • Ricardo Sandoval vs. Alonso Melendez, 10 rounds, flyweights

  • Raul Curiel vs. Jeremy Ramos, 8 rounds, junior middleweights

  • Jonathan Navarro vs. Levis Morales, 8 rounds, junior welterweights

  • Aaron McKenna vs. Sergio Lucio Gonzalez, 6 rounds, junior middleweights

  • Nick Sullivan vs. Gilberto Auilar, 4 rounds, lightweights

Oct. 24: Panama City, Panama

  • Anselmo Moreno vs. Marco Cardenas, 10 rounds, featherweights

  • Alberto Mosquera vs. Johan Gonzalez, 10 rounds, welterweights

  • Omir Rodriguez vs. Damian Rodriguez, 10 rounds, junior middleweights

Oct. 25: Milan, Italy (DAZN)

  • Daniele Scardina vs. Ilias Achergui, 10 rounds, super middleweights

  • Francesco Patera vs. Domenico Valentino, 12 rounds, for Patera's European lightweight title

  • Maxim Prodan vs. Tony Dixon, 10 rounds, welterweights

Oct. 25: Philadelphia

  • Brandon Robinson vs. Martez McGregor, 8 rounds, super middleweights

  • Damon Allen Jr. vs. Danny Flores, 6 rounds, junior welterweights

  • Nain Nelson vs. Roy McGill, 6 rounds, junior welterweights

  • Shinard Bunch vs. Vincent Floyd, 6 rounds, welterweights

  • Avril Mathie vs. Karen Dulin, 6 rounds, bantamweights

  • James Martin vs. Juan Rodriguez, 4 rounds, welterweights

  • Nicoy Clarke vs. Angel Rivera, 4 rounds, cruiserweights

  • Ryan Umberger vs. Leon DeShields, 4 rounds, junior middleweights

  • Rasheen Brown vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

Oct. 25: Mexico City (Telemundo)

  • Mauricio Pintor vs. John Karl Sosa, 10 rounds, welterweights

  • Jorge Batalla vs. Pedro Bernal, 8 rounds, lightweights

  • Omar Periban vs. Daniel Garcia, 6 rounds, flyweights

  • Hector Andres Fuentes vs. Edrey Gonzalez Robles, 4 rounds, welterweights

  • Eduardo Esparza Ramirez vs. Dilan Velasco Segovia, 4 rounds, bantamweights

  • Orlando Carrillo Ovalle vs. Leonardo Dali Anguiano, 4 rounds, middleweights

  • Jonaathan Meza Zumaya vs. Jesus Figueroa Martinez, 4 rounds, flyweights

Oct. 25: Reno, Nev. (UFC Fight Pass)

  • Kendo Castaneda vs. Stan Martyniouk, 8 rounds, junior welterweights

  • Oscar Vazquez vs. Gilberto Mendoza, 8 rounds, bantamweights

  • Ricardo Lucio Galvan vs. Mobley Villegas, 4 rounds, featherweight

  • Rosalinda Rodriguez vs. Myrka Aguayo, 6 rounds, female featherweights

  • Daquan Mays vs. Peter Cortez, 4 rounds, lightweights

  • Kenny Davis Jr. vs. Philip Schwartz, 4 rounds, lightweights

Oct. 25: Chonburi, Thailand

  • Title fight: Wanheng Menayothin vs. Simpiwe Konkco, 12 rounds, for Menayothin's WBC strawweight title

Oct. 25: Toronto

  • Stanyslav Skorokhod vs. Races Payano, 10 rounds, junior middleweights

  • Patrice Volny vs. Uriel Gonzalez, 10 rounds, middleweights

  • Nick Fantauzzi vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

  • Ross Mylet vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Devin Tomko vs. Marco Parente, 6 rounds, light heavyweights

Oct. 25: Istanbul, Turkey

  • Fatih Keles vs. Deniz Ilbay, 10 rounds, welterweights

  • Xhek Paskali vs. Emre Cukur, 8 rounds, super middleweights

Oct. 26: Reno, Nev. (ESPN+)

  • Title fight: Shakur Stevenson vs. Joet Gonzalez, 12 rounds, for vacant WBO featherweight title

  • Josh Greer vs. Antonio Nieves, 10 rounds, bantamweights

  • Mikaela Mayer vs. Alejandra Soledad Zamora, 10 rounds, female junior lightweights

  • Albert Bell vs. Frank De Alba, 10 rounds, junior lightweights

  • Jason Sanchez vs. Adeilson Dos Santos, 10 rounds, featherweights

  • Andy Vences vs. Mark Bernaldez, 10 rounds, junior lightweights

  • Francisco Esparza Jr. vs. Matt Conway, 8 rounds, junior lightweights

  • Xander Zayas vs. Genesis Wynn, 4 rounds, welterweights

  • Diego Elizondo vs. Mike Sanchez, 4 rounds, lightweights

  • Wilfredo Mariano vs. Sean Cerveny, 4 rounds, junior welterweights

  • Jared Anderson vs. Daniel Infante, 4 rounds, heavyweights

Oct. 26: London (DAZN)

  • Title fight: Regis Prograis vs. Josh Taylor, WBA/IBF junior welterweight unification, World Boxing Super Series final

  • Dereck Chisora vs. David Price, 12 rounds, heavyweights

  • Ricky Burns vs. Lee Selby, 12 rounds, lightweights

  • Yves Ngabu vs. Lawrence Okolie, 12 rounds, for Ngabu's European cruiserweight title

  • Abass Baraou vs. John O'Donnell, 10 rounds, junior middleweights

  • Conor Benn vs. Laszlo Toth, 10 rounds, welterweights

  • Denis Radovan vs. Luke Blackledge, 8 rounds, middleweights

  • Shannon Courtney vs. TBA, 6 rounds, female junior featherweights

  • Austin Williams vs. TBA, 6 rounds, middleweights

Oct. 26: Reading, Pa. (Showtime)

  • Erickson Lubin vs. Nathaniel Gallimore, 10 rounds, junior middleweights

  • Robert Easter Jr. vs. Adrian Granados, 10 rounds, junior welterweights

  • Frank Sanchez vs. Jack Mulowayi, 8 rounds, heavyweights

  • Vito Mielnicki Jr. vs. Marklin Bailey, 4 rounds, welterweights

  • Norman Neely vs. D'Angelo Swaby, 4 rounds, heavyweights

  • Ricky Lopez vs. Joe Perez, 10 rounds, junior lightweights

  • Zamy Larry vs. Antonio Hernandez, 4 rounds, middleweights

  • Eimantas Stanionis vs. Evincii Dixon, 6 rounds, welterweights

  • Jessy Cruz vs. Ernesto Guerrero, 8 rounds, junior lightweights

  • Raeese Aleem vs. Saul Hernandez, 8 rounds, junior featherweights

  • Jonathon Torres vs. Julio Garcia, 6 rounds, bantamweights

  • Darrion Lawson vs. Rene Nazare, 4 rounds, super middleweights

  • Jose Miguel Borrego vs. Likar Ramos, 8 rounds, welterweights

  • Omar Douglas vs. Rodolfo Hernandez, 10 rounds, lightweights

  • Brandon Glanton vs. Jose Corral, 6 rounds, cruiserweights

  • Zach Dubnoff vs. Brent Oren, 4 rounds, middleweights

Oct. 26: Trujillo Alto, Puerto Rico

  • Title fight: Wilfredo Mendez vs. Axel Aragon, 12 rounds, for Mendez's WBO strawweight title

  • Felix Diaz vs. Dario Ferman, 10 rounds, welterweights

  • Patrick Cora vs. Luis Midyael Sanchez, 8 rounds, junior middleweights

  • Yenifel Vicente vs. Victor Ruiz, 10 rounds, junior featherweights

  • John Correa vs. Edgardo Velazquez, 6 rounds, junior middleweights

  • Frency Fortunato vs. Marcos Muniz, 8 rounds, junior featherweights

Oct. 26: Chaguanas, Trinidad and Tobago

  • Title fight: Lorissa Rivas vs. Gwendoline O'Neil, 10 rounds, for vacant WBC women's heavyweight title

Oct. 26: Agen, France

  • Samir Ziani vs. Faroukh Kourbanov, 12 rounds, for Ziani's European junior lightweight title

Oct. 26: Auburn, Washington

  • Richard Van Siclen vs. Cameron Sevilla Rivera, 6 rounds, light heavyweights

  • Willie Hernandez Gomez vs. Steven Hellman, 4 rounds, junior welterweights

  • Kevin Davila vs. Hamilton Ash, 4 rounds, welterweights

  • Antonio Neal vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

  • Jeremy Morales vs. Sebastian Baltazar, 4 rounds, junior featherweights

  • Josh Wheeler vs. Margarito Hernandez, 4 rounds, welterweights

  • Jarrell Barbour vs. Johnathan Lira, 4 rounds, featherweights

Oct. 26: Ameca, Mexico

  • Pedro Campa vs. Kenin Betancourt, 10 rounds, junior middleweights

  • Alan David Picasso vs. Alfredo Mejía, 8 rounds, junior featherweights

Oct. 27: Hollywood, Calif. (Facebook Live)

  • Serhii Bohachuk vs. Tyrone Brunson, 10 rounds, junior middleweights

  • Humberto Rubalcava vs. Adrian Montoya, 6 rounds, junior featherweights

  • Marco Deckmann vs. Jamel Reynolds, 4 rounds, cruiserweights

  • George Navarro vs. Nestor Ramos, 4 rounds, junior bantamweights

  • Adrian Corona vs. Emmanuel Castro, 6 rounds, junior lightweights

  • Christian Robles vs. Cesar Sustaita, 4 rounds, flyweights

  • Nathan Weston vs. Isaac Freeman, 4 rounds, junior middleweights

  • Arman Darchinyan vs. Henry Mendez, 4 rounds, junior middleweights

Oct. 30: Moscow, Russia

  • Nikolai Potapov vs. Nasibu Ramadhani, 10 rounds, bantamweights


play
0:51

Ward says Canelo can finish Kovalev

Andre Ward says Sergey Kovalev is no longer the "Krusher" he used to be, and predicts Canelo Alvarez to beat him via stoppage.

Nov. 1: Las Vegas (Showtime)

  • Xavier Martinez vs. Jessie Cris Rosales, 10 rounds, junior lightweights

  • Richardson Hitchins vs. Kevin Johnson, 10 rounds, welterweights

  • Mark Anthony Hernandez vs. Kevin Newman II, rematch, 8 rounds, super middleweights

  • Rolando Romero vs. TBA, 6 rounds, lightweights

  • Ava Knight vs. Luna del Mar Torroba, 8 rounds, female flyweights

  • Dylan Price vs. Jeronil Borres, 8 rounds, junior bantamweights

  • Chris Reyes vs. Reymond Yanong, 8 rounds, junior welterweights

  • Frank Martin vs. Tyrone Crawley, 6 rounds, junior welterweights

  • Shamar Fulton vs. Jorge Rojas Zaczontetl, 6 rounds, lightweights

  • Malik Warren vs. Shauncy Perry, 4 rounds, junior lightweights

Nov. 1: Rostock, Germany

  • Stefan Haertel vs. Jurgen Brahemer, 12 rounds, for Haertel's European super middleweight title

Nov. 2: Carson, Calif. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Miguel Berchelt vs. Jason Sosa, 12 rounds, for Berchelt's WBC junior lightweight title

  • Title fight: Jerwin Ancajas vs. Jonathan Rodriguez, 12 rounds, for Ancajas' IBF junior bantamweight title

  • Javier Molina vs. Hiroki Okada, 10 rounds, junior welterweights

  • Alex Saucedo vs. Rod Salka, 8 rounds, junior welterweights

  • Daniel Lewis vs. Alexis Gaytan, 8 rounds, junior middleweights

  • Gor Yeritsyan vs. Damien Lopez, 8 rounds, welterweights

  • Raymond Muratalla vs. Arnulfo Becerra, 6 rounds, lightweights

  • Elvis Rodriguez vs. Luis Norambuena, 6 rounds, junior welterweights

  • Jose Rodriguez vs. Abram Martinez, 6 rounds, welterweights

Nov. 2: Las Vegas (DAZN)

  • Title fight: Sergey Kovalev vs. Canelo Alvarez, 12 rounds, for Kovalev's WBO light heavyweight title

  • Ryan Garcia vs. Romero Duno, 12 rounds, lightweights

  • Bakhram Murtazaliev vs. Jorge Fortea, 12 rounds, IBF junior middleweight eliminator

  • Title fight: Seniesa Estrada vs. Marlen Esparza, 10 rounds, for vacant WBA interim women's flyweight title

  • Blair Cobbs vs. Carlos Ortiz, 10 rounds, welterweights

  • Tristan Kalkreuth vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

  • Meiirim Nursultanov vs. Cristian Olivas, 10 rounds, middleweights

  • Evan Holyfield vs. Nick Winstead, 4 rounds, junior middleweights

Nov. 2: Manchester, England (DAZN)

  • Title fight: Christina Linardatou vs. Katie Taylor, 10 rounds, for Linardatou's WBO women's junior welterweight title

  • Anthony Crolla vs. Frank Urquiaga, 10 rounds, lightweights

  • Joshua Buatsi vs. Blake Caparello, 10 or 12 rounds, light heavyweights

  • Felix Cash vs. Jack Cullen, 12 rounds, Commonwealth middleweight title

  • Terri Harper vs. Vivian Obenauf , 10 rounds, female junior lightweights

  • Hopey Price vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights

Nov. 2: Oxon Hill, Md. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Brian Castano vs. Wale Omotoso, 10 rounds, junior middleweights

  • Javier Fortuna vs. Jesus Cuellar, 10 rounds, junior lightweights

  • Ranfis Javier Encarnacion vs. Emmanuel Dominguez, 10 rounds, featherweights

  • Ryan Karl vs. Bergman Aguilar, 10 rounds, welterweights

  • Cobia Breedy vs. Dennis Contreras, 10 rounds, junior lightweights

  • Tyrek Irby vs. Joaquin Chavez, 8 rounds, welterweights

  • Dravontay Rawls vs. Wanzell Ellison, 8 rounds, lightweights

  • Patrick Harris vs. Nelson Lara, 8 rounds, junior welterweights

  • Osvary Morrell vs. Quinton Rankin, 8 rounds, light heavyweights

  • Anthony Velazquez vs. Michael Crain, 8 rounds, welterweights

  • Keeshawn Williams vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

  • Paul Kroll vs. TBA, 6 rounds, welterweights

Nov. 2: Koblenz, Germany

  • Leon Bunn vs. Enrico Koelling, 10 rounds, light heavyweights

  • Sophie Alisch vs. Irma Balijagic Adler,, 6 rounds, female featherweights

  • Albon Pervizaj vs. Dusan Veletic, 8 rounds, heavyweights

Nov. 7: Saitama, Japan (DAZN)

  • Title fight: Naoya Inoue vs. Nonito Donaire, 12 rounds, IBF/WBA bantamweight unification, World Boxing Super Series final

  • Title fight: Nordine Oubaali vs. Takuma Inoue, 12 rounds, for Oubaali's WBC bantamweight title

Nov. 7: Tucson, Ariz. (UFC Fight Pass)

  • Alex Flores vs. Mario Heredia, 10 rounds, heavyweights

  • Samuel Clarkson vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights

  • Santiago Dominguez vs. Ravshan Hudaynmazarov, 8 rounds, welterweights

  • Juan Jose Dominguez vs. Fidel Hernandez, 8 rounds, super middleweights

  • Marcos Dominguez vs. Christopher Gonzalez, 8 rounds, welterweights

  • Briana Sanchez vs. Amanda Borg, 4 rounds, female flyweights

  • Jose Pena vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

Nov. 9: Fresno, Calif. (ESPN+)

  • Title fight: Jamel Herring vs. Lamont Roach Jr., 12 rounds, for Herring's WBO junior lightweight title

  • Kubrat Pulev vs. Rydell Booker, 10 rounds, heavyweights

  • Janibek Alimkhanuly vs. Albert Onolunose, 10 rounds, middleweights

  • Esquiva Falcao vs. Manny Woods, 10 rounds, middleweights

  • Gabriel Flores Jr. vs. Aelio Mesquita, 8 rounds, lightweights

  • Amir Imam vs. Marcos Mojica, 8 rounds, welterweights

  • Robeisy Ramirez vs. Fernando Ibarra De Anda, 6 rounds, featherweights

  • David Kaminsky vs. TBA, 6 rounds, middleweights

Nov. 9: London (ESPN+)

  • Daniel Egbunike vs. Billy Allington, 10 rounds, junior welterweights

  • Michael McKinson vs. Luis Alberto Veron, 10 rounds, welterweights

  • Liam Walsh vs. Maxi Hughes, 10 rounds, lightweights

  • Josh Adewale vs. Michael Elliott, 4 rounds, super middleweights

Nov. 9: Los Angeles (DAZN)

  • KSI vs. Logan Paul, 6 rounds, cruiserweights

  • Title fight: Billy Joe Saunders vs. Marcelo Esteban Coceres, 12 rounds, for Saunders' WBO super middleweight title

  • Title fight: Devin Haney vs. TBA, 12 rounds, for Haney's WBC interim lightweight title

  • Nikita Ababiy vs. TBA, 6 rounds, middleweights

  • Diego Pacheco vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

  • Alexis Espino vs. TBA, 6 rounds, middleweights

Nov. 9: San Antonio

  • James Kirkland vs. Jas Phipps, 6 rounds, middleweights

  • Eddie Ortiz vs. Alexis Camacho, 8 rounds, middleweights

  • Carlos Villa vs. Marquis Hawthorne, 8 rounds, welterweights

  • Eduardo Garza vs. Pedro Amigon, 6 rounds, junior lightweights

  • Selina Barrios vs. Allison Martinez, 6 rounds, female junior welterweights

  • Jeffrey Stern vs. Steven Orlando, 4 rounds, middleweights

  • Daniel Baiz vs. TBA, 6 rounds, welterweights

Nov. 9: Ciudad Cuauhtemoc, Mexico

  • Title fight: Fatuma Zarika vs. Yamileth Mercado, rematch, 10 rounds, for Zarika's WBC women's junior featherweight title

Nov. 9: Hawaiian Gardens, Calif.

  • Gardens Casino Fight Night

Nov. 9: Hamburg, Germany

  • Leon Bauer vs. Toni Kraft, 10 rounds, super middleweights

  • Patrick Wojcicki vs. Robert Swierzbinski, 10 rounds, middleweights

Nov. 14: Los Angeles (RingTV.com)

  • Carlos Morales vs. Mercito Gesta, 10 rounds, lightweights

  • Charles Huerta vs. Jonathan Oquendo, 10 rounds, junior lightweights

  • Travell Mazion vs. Diego Cruz, 10 rounds, junior middleweights

  • Martin Saldana vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

  • Edgar Valerio vs. Diuhl Olguin, 6 rounds, featherweights

  • Oscar Acevedo vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

Nov. 15: Liverpool, England (ESPN+)

  • Rocky Fielding vs. Abdallah Paziwapazi, 10 rounds, super middleweights

  • Martin Murray vs. Sladan Janjanin, 8 rounds, super middleweights

  • Tasha Jonas vs. TBA, 8 rounds, female lightweights

Nov. 15: Sloan, Iowa (Showtime)

  • Erik Vega Ortiz vs. Alberto Palmetta, 10 rounds, welterweights

  • Marcos Escudero vs. Joseph George, 10 rounds, light heavyweights

  • Amilcar Vidal vs. Zach Prieto, 8 rounds, middleweights

Nov. 16: Glasgow, Scotland (ESPN+)

  • Lee McGregor vs. Kash Farooq, 12 rounds, for McGregor's Commonwealth and Farooq's British bantamweight titles

  • Keenan Smith vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Luke Keeler vs. TBA, 10 rounds, middleweights

  • Paddy Donovan vs. TBA, 6 rounds, welterweights

Nov. 16: Mexico City (Golden Boy Facebook Watch)

  • Golden Boy Boxing

Nov. 16: Oslo, Norway

  • Title fight: Katharina Thanderz vs. Danila Ramos, 10 rounds, for vacant interim WBC women's junior lightweight title

  • Kai Robin Havnaa vs. Al Sands, 10 rounds, cruiserweights

  • Kevin Melhus vs. Ossie Jervier, 6 rounds, cruiserweights

  • Alexander Hagen vs. Emmanuel Feuzeu, 8 rounds, light heavyweights

  • Bernard Torres vs. Yesner Talavera, 8 rounds, junior lightweights

  • Kent Erik Baadstad vs. Istvan Kun, 6 rounds, cruiserweights

Nov. 16: London

  • Alex Dilmaghani vs. Francisco Fonseca, 12 rounds, junior lightweights

  • John Joe Nevin vs. Freddy Fonseca, 10 rounds, junior lightweights

Nov. 16: Halle/Saale, Germany

  • Dominic Boesel vs. Sven Fornling, 12 rounds, light heavyweights

Nov. 16: Bilbao, Spain

  • Andoni Gago vs. Marc Vidal, 12 rounds, for Gago's European featherweight title

Nov. 22: London (ESPN+)

  • Golden Contract tournament junior welterweight quarterfinals (Ohara Davies, Tyrone McKenna, Zhankosh Turarov, Lewis Benson, Mohamed Mimoune, Anthony Yigit, Darren Surtees, Logan Yoon, draw TBA)

Nov. 22: Dubai, United Arab Emirates (ESPN+)

  • Jack Caterall vs. Timo Schwarzkopf, 10 rounds, junior welterweights

  • Andrew Selby vs. TBA, 10 rounds, flyweights

  • Waseem Muhammad vs. TBA, 8 rounds, flyweights

Nov. 23: Las Vegas (Fox PPV)

  • Title fight: Deontay Wilder vs. Luis Ortiz, rematch, 12 rounds, for Wilder's WBC heavyweight title

  • Title fight: Leo Santa Cruz vs. Miguel Flores, 12 rounds, for vacant WBA junior lightweight title

  • Title fight: Brandon Figueroa vs. Julio Ceja, 12 rounds, for Figueroa's WBA "regular" junior featherweight title

  • Luis Nery vs. Emmanuel Rodriguez, 10 or 12 rounds, bantamweights

Nov. 23: Liverpool, England (DAZN)

  • Title fight: Callum Smith vs. John Ryder, for Smith's WBA super middleweight title

  • Craig Glover vs. Chris Billam-Smith, 10 rounds, cruiserweights

  • Anthony Fowler vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • James Tennyson vs. Craig Evans, 10 rounds, lightweights

  • Tom Farrell vs. Sean Dodd, 8 or 10 rounds, junior welterweights

  • Thomas Whittaker Hart vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights

Nov. 23: Indio, Calif. (DAZN)

  • Title fight: Andrew Cancio vs. Rene Alvarado, 12 rounds, for Cancio's WBA "regular" junior lightweight title

  • Title fight: Xu Can vs. Manny Robles III, 12 rounds, for Can's WBA "regular" featherweight title

  • Rashidi Ellis vs. Eddie Gomez, rematch, 10 rounds, welterweights

  • Victor Morales Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

  • Alberto Melian vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights

  • Baishanbo Nasiyiwula vs. Saul Corral, 8 rounds, junior welterweights

  • Daniel Barrera vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights

  • Alex Rincon vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights

Nov. 23: Lincoln, R.I. (UFC Fight Pass)

  • CES Boxing

Nov. 23: Birmingham, England (Epicentre.TV)

  • Nigel Benn vs. Sakio Bika, 10 rounds, light heavyweights

Nov. 23: Quebec City

  • Title fight: Marie-Eve ​​Dicaire vs. Ogleidis Suarez, 10 rounds, for Dicaire's IBF women's junior middleweight world title

  • Title fight: Hanna Gabriels vs. TBA, 10 rounds, for Gabriels' WBA women's junior middleweight title

  • Mikael Zewski vs. Brad Solomon, 10 rounds, welterweights

  • Sebastien Bouchard vs. Ayaz Hussain, 10 rounds, welterweights

Nov. 23: Huntington, N.Y.

  • Star Boxing

Nov. 23: St. Nazaire, France

  • Georges Ory vs. Karim Guerfi, 12 rounds, for Ory's European bantamweight title

Nov. 27: Windham, N.H.

  • Juan Carlos Abreu vs. Jose Medina, 8 rounds, welterweights

  • Dominic Monzione vs. Henry Garcia, 4 rounds, lightweights

  • Kimberly Wabik vs. Jacqueline Boyle, 4 rounds, female junior lightweights

  • Brandon Higgins vs. Laquan Lewis, 4 rounds, welterweights

  • Brendon Simonds vs. Ian Beatease, 4 rounds, welterweights

  • Harry Gigliotti vs. Robert Bricks, 4 rounds, welterweights

  • Ismael Villarreal vs. Jermaine Corley, 6 rounds, junior middleweights

Nov. 30: Las Vegas (ESPN+)

  • Oscar Valdez vs. Andres Gutierrez, 10 rounds, junior lightweights

  • Carl Frampton vs. Tyler McCreary, 10 rounds, junior lightweight

  • Carlos Adames vs. Patrick Teixeira, 12 rounds, WBO junior middleweight eliminator

  • Adam Lopez vs. Luis Coria, 10 rounds, featherweights

  • Arnold Barboza Jr. vs. William Silva, 10 rounds, junior welterweights

  • Andy Hiraoka vs. Rogelio Casarez, 8 rounds, junior welterweights

  • Brian Mendoza vs. Larry Gomez, 8 rounds, welterweights

  • Guido Vianello vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

Nov. 30: Birmingham, England (ESPN+)

  • Sam Bowen vs. Anthony Cacace, 12 rounds, for Bowen's British junior lightweight title

  • Lerrone Richards vs. Lennox Clarke, 12 rounds, for Richards' Commonwealth and vacant British super middleweight titles

  • Title fight: Zolani Tete vs. Johnriel Casimero, 12 rounds, for Tete's WBO bantamweight title

  • Chris Jenkins vs. Liam Taylor, 12 rounds, for Jenkins' British welterweight title

  • Sam Maxwell vs. Connor Parker, 10 rounds, junior welterweights

  • Hamzah Sheeraz vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

  • Dennis McCann vs. TBA, 6 rounds, bantamweights

  • Eithan James vs. TBA, 4 rounds, welterweight

  • Shabaz Masoud vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Nathan Heaney vs. TBA, 8 or 10 rounds, rounds, middleweights

  • Ryan Kelly vs. TBA, 6 or 8 rounds, welterweights

  • River Wilson-Bent vs. TBA, 6 rounds, middleweights

Nov. 30: Monte Carlo, Monaco (DAZN)

  • Title fight: Radzhab Butaev vs. Alexander Besputin, 12 rounds, for vacant WBA "regular" welterweight title

  • Zhang Zhilei vs. Sergey Kuzmin, 10 rounds, heavyweights

Nov. 30: Barcelona, Spain

  • Kerman Lejarraga vs. TBA, 8 rounds, welterweights

  • Alejandro Moya vs. Ruben Rodriguez, 10 rounds, junior middleweights


play
1:48

Joshua: Ruiz is the best heavyweight out there

Anthony Joshua says Andy Ruiz Jr. is the toughest heavyweight to fight right now, but doesn't regret not taking any tune-up fights before their rematch.

Dec. 5: TBA

  • Golden Boy DAZN Thursday Night Fights

Dec. 7: Diriyah, Saudi Arabia (DAZN)

  • Title fight: Andy Ruiz Jr. vs. Anthony Joshua, rematch, 12 rounds, for Ruiz's IBF/WBO/WBA heavyweight title

Dec. 7: New York (Showtime)

  • Title fight: Jermall Charlo vs. Dennis Hogan, 12 rounds, for Charlo's WBC middleweight title

Dec. 7: Mashantucket, Conn. (UFC Fight Pass)

  • CES Boxing

Dec. 7: Montreal

  • David Lemieux vs. Max Bursack, 10 rounds, super middleweights

  • Arslanbek Makhmudov vs. Samuel Peter, 10 rounds, heavyweights

  • Simon Kean vs. Sergey Liakhovich, 10 rounds, heavyweights

Dec. 7: Tokyo

  • Kenichi Ogawa vs. Joe Noynay, 12 rounds, junior lightweights

Dec. 14: New York (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Terence Crawford vs. Egidijus Kavaliauskas, 12 rounds, for Crawford's WBO welterweight title

  • Title fight: Richard Commey vs. Teofimo Lopez Jr., 12 rounds, for Commey's IBF lightweight title

  • Michael Conlan vs. Vladimir Nikitin, 10 rounds, featherweights

Dec. 14: Brentwood, England (ESPN+)

  • Golden Contract tournament light heavyweight quarterfinals (Liam Conroy, Steven Ward, Hosea Burton, Serge Michel, Bob Asjisafe, Lenin Castillo, TBA, TBA; draw TBA)

Dec. 14: TBA (Fox/Fox Deportes)

  • PBC on Fox

Dec. 14: Riga, Latvia (DAZN)

  • Title fight: Mairis Briedis vs. Yunier Dorticos, 12 rounds, WBO/IBF cruiserweight unification, World Boxing Super Series final

Dec. 16: Almaty, Kazakhstan (ESPN+)

  • MTK Global Boxing

Dec. 21: TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • PBC on FS1

Dec. 23: Yokohama, Japan (ESPN+)

  • Title fight: Ryota Murata vs. Steven Butler, 12 rounds, for Murata's WBA "regular" middleweight title

  • Title fight: Ken Shiro vs. Felix Alvarado, 12 rounds, WBC/IBF junior flyweight unification

  • Title fight: Moruti Mthalane vs. Akira Yaegashi, 12 rounds, for Mthalane's IBF flyweight title

Dec. 31: Tokyo

  • Title fight: Kazuto Ioka vs. Jeyvier Cintron, 12 rounds, for Ioka's WBO junior bantamweight title

Jan. 11: Atlantic City, N.J. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

Jan. 18: Verona, N.Y. (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

Feb. 1: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

Feb. 8: Goeppingen, Germany

  • Kevin Lerena vs. Firat Arslan, 12 rounds, cruiserweights

Feb. 14: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing