<
>

The ESPN Esports Bracket: Who's your favorite esports pro?

Gabriel "FalleN" Toledo competing at IEM Oakland last year. Patrick Strack/ESL

Brackets are all the rage right now, being it the month of March and all. With the NCAA basketball tournaments upon us, we thought it was time to build an esports bracket to answer a very important question:

Who is the community's favorite esports pro?

This could mean the best player, this could mean your favorite personality, it could mean some combination of both. Regardless, we'll let the people decide who they think are the "best" esports pros, one by one, until we declare a champion.

Go to: Format | Round of 16 | Round of 32 | Round of 64

Format

  • Voting will start Tuesday, March 14. Specific dates for each region are listed below with the matchups.

  • Voting will be held on our Twitter page until we reach a final four.

  • Voting will last for 24 hours per match.

  • Once we reach the final four competitors, we will move voting to ESPN.com/esports.

  • Follow us on Twitter and be sure to use the hashtag #ESPNEsports64 to keep up with the first rounds of the tournament.

Runeterra division: Upper left bracket

Round of 16 voting runs March 23-24

Inferno division: Lower left bracket

Round of 16 voting runs March 23-24

Aiur division: Upper right bracket

Round of 16 voting runs March 24-25

  • No. 4 ANTi (Smash 4) vs. No. 9 Daigo (SFV) - VOTE

  • No. 2 Sneaky (LoL) vs. No. 6 EternaLEnVy (Dota 2) - VOTE

Yoshi's Story division: Lower right bracket

Round of 16 voting runs March 24-25

  • No. 1 Armada (Melee) vs. No. 4 NuckleDu (SFV) - VOTE

  • No. 2 Faker (LoL) vs. No. 14 Lethul (Halo) - VOTE


Runeterra division: Upper left bracket

Round of 32 voting complete

Inferno division: Lower left bracket

Round of 32 voting complete

Aiur division: Upper right bracket

Round of 32 voting complete

Yoshi's Story division: Lower right bracket

Round of 32 voting complete


Runeterra division: Upper left bracket

Round of 64 voting complete

  • No. 1 Soren "Bjergsen" Bjerg (League of Legends) vs. No. 16 Rafael Salles "rafifa13" Leite Fortes (FIFA) - Moving on: Bjergsen

  • No. 8 Peter "dupreeh" Rothmann (Counter-Strike: Global Offensive) vs. No. 9 Oleksandr "s1mple" Kostylev (CS:GO) - Moving on: s1mple

  • No. 5 Joseph "MaNg0" Marquez (Super Smash Bros. Melee) vs. No. 12 Jimmy "DeMoN" Ho (Dota 2) - Moving on: MaNg0

  • No. 4 Jian "Uzi" Zi-Hao (LoL) vs. No. 13 William "Amnesiac" Barton (Hearthstone)- Moving on: Uzi

  • No. 6 Joe "LI Joe" Ciaramelli (Street Fighter V) vs. No. 11 Jason "Amaz" Chan (HS) - Moving on: LI Joe

  • No. 3 Danil "Dendi" Ishutin (Dota 2) vs. No. 14 Matthew "FormaL" Piper (Call of Duty) - Moving on: FormaL

  • No. 7 Hung "Karsa" Hau-Hsuan (LoL) vs. No. 10 Chai "Mushi" Yee Fung (Dota 2) - Moving on: Karsa

  • No. 2 Juan "Hungrybox" Debiedma (Melee) vs. No. 15 Francesco "Kuxir97" Cinquemani (Rocket League) - Moving on: Hungrybox

Inferno division: Lower left bracket

Round of 64 voting complete

  • No. 1 Gabriel "FalleN" Toledo (CS:GO) vs. No. 16 Michael "MichaelUdall" Udall (Heroes of the Storm) - Moving on: Fallen

  • No. 8 Gonzalo "ZeRo" Barrios (Super Smash Bros. for WiiU) vs. No. 9 Ryan "The Moon" Coker-Welch (Melee) - Moving on: ZeRo

  • No. 5 Emil "Magisk" Reif (CS:GO) vs. No. 12 Gong "Miro" Jin-hyuk (Overwatch) - Moving on: Magisk

  • No. 4 Lukas "gla1ve" Rossander (CS:GO) vs. No. 13 Johan "N0tail" Sundstein (Dota 2) - Moving on: N0tail

  • No. 6 Martin "Rekkles" Larsson (LoL) vs. No. 11 Lee "INnoVation" Shin-hyung (StarCraft II) - Moving on: INnoVation

  • No. 3 Song "Smeb" Kyung-ho (LoL) vs. No. 14 Janusz "Snax" Pogorzelski (CS:GO) - Moving on: Smeb

  • No. 7 Artour "Arteezy" Babaev (Dota 2) vs. No. 10 Danylo "Zeus" Teslenko (CS:GO) - Moving on: Arteezy

  • No. 2 Syed "Suma1L" Hassan (Dota 2) vs. No. 15 Brett "Naded" Leonard (Halo) - Moving on: Suma1L

Aiur division: Upper right bracket

Round of 64 voting complete

  • No. 1 Lee "Flash" Young-ho (SCBW) vs. No. 16 Eric "Problem" Wright (Madden) - Moving on: Flash

  • No. 8 Lee "Infiltration" Seon-woo (SFV) vs. No. 9 Daigo "The Beast" Umehara (SFV) - Moving on: Daigo

  • No. 5 Clement "Puppey" Ivanov (Dota 2) vs. No. 12 Timo "Taimou" Kettunen (Overwatch) - Moving on: Puppey

  • No. 4 Jason "ANTi" Bates (Smash WiiU) vs. No. 13 Artur "Nerchio" Bloch (SC2) - Moving on: ANTi

  • No. 6 Jacky "EternaLEnVy" Mao (Dota 2) vs. No. 11 Brandon "Seagull" Larned (Overwatch) - Moving on: EternaLEnVy

  • No. 3 Marcelo "coldzera" David (CS:GO) vs. No. 14 Olof "olofmeister" Kajbjer Gustafsson (CS:GO) - Moving on: olofmeister

  • No. 7 Lee "Duke" Ho-seong (LoL) vs.No. 10 Lee "Jaedong" Jae Dong (SCBW) - Moving on: Jaedong

  • No. 2 Zachary "Sneaky" Scuderi (LoL) vs. No. 15 Marius "gReazymeister" Ranheim (Rocket League) - Moving on: Sneaky

Yoshi's Story division: Lower right bracket

Round of 64 voting complete

  • No. 1 Adam "Armada" Lindgren (Melee) vs. No. 16 Frank "Stiff" Sardoni Jr. (Madden) - Moving on: Armada

  • No. 8 Byun "ByuN" Hyun-woo (SC2) vs. No. 9 Kim "EscA" In-jae (OW) - Moving on: ByuN

  • No. 5 Kurtis "Aui_2000" Ling (Dota 2) vs. No. 12 Ben "Bance" Bance (COD) - Moving on: Bance

  • No. 4 Du "NuckleDu" Dang (SFV) vs. No. 13 Sasha "Scarlett" Hostyn (SC2) - Moving on: NuckleDu

  • No. 6 William "Leffen" Hjelte (Melee) vs. No. 11 Dominique "SonicFox" McLean (Mortal Kombat) - Moving on: Leffen

  • No. 3 Marcin "Jankos" Jankowski (LoL) vs. No. 14 Tony "Lethul" Campbell Jr. (Halo) - Moving on: Lethul

  • No. 7 Huang "Maple" Yi-tang (LoL) vs. Jarosław "pashaBiceps" Jarząbkowski (CS:GO) - Moving on: pashaBiceps

  • No. 2 Lee "Faker" Sang-hyeok (LoL) vs. Spencer "Gorilla" Ealing (FIFA) - Moving on: Faker